LUBUSKI ZPN
GOZPN
EXTRANET
WYDZIAŁ GIER
WYDZIAŁ DYSCYPLINY
KOLEGIUM SĘDZIÓW
DOKUMENTY
Warning: strpos() [function.strpos]: Empty needle in /public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 578
PONOWNE PRZYPOMNIENIE – OBOWIĄZKI GOSPODARZA ZAWODÓW
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 28, marzec 2019 14:18
- Odsłony: 5290
W związku z rozpoczęciem się rundy wiosennej Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Gorzowie Wlkp. ponownie przypomina o OBOWIĄZKACH organizatora zawodów. Dopilnowanie wytycznych gwarantuje spokojne i bezpieczne sportowe widowisko. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami poniżej, w przeciwnym wypadku kolejnym organem przypominającym może być już Wydział Dyscypliny OZPN Gorzów Wlkp.
Art. 20 OBOWIĄZKI GOSPODARZA ZAWODÓW
§ 39 Część I – Obowiązki gospodarza zawodów dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa meczów Piłki Nożnej nie będących imprezami masowymi
1. Organizator zawodów jest zobowiązany do przestrzegania wymogów określonych w „Ustawie z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych” w przypadku organizacji takiej imprezy oraz „Regulaminu Meczu Piłki Nożnej III i IV ligi oraz klas niższych - Niebędącego Imprezą Masową” z dnia 24.04.2014r a także przestrzeganie innych przepisów dotyczących bezpieczeństwa meczy Piłki Nożnej będących zaleceniami PZPN, Lubuskiego ZPN oraz Organów Samorządu Terytorialnego.
2. Każdy klub jest odpowiedzialny za działalność swoich przedstawicieli, działaczy, trenerów, instruktorów, zawodników oraz za utrzymanie porządku i spokoju w obrębie obiektu sportowego przed rozpoczęciem zawodów, w czasie ich trwania i po zakończeniu. Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa polega na zapełnieniu pełnej ochrony i poszanowaniu godności osobistej sędziów, trenerów, działaczy i zawodników. W szczególności zaś zobowiązany jest do:
a) Zapewnienia widzom odpowiedniego dojścia do widowni jak również jej łatwego opuszczania,
b) Zapewnienia widzom wygodnych i bezpiecznych miejsc do oglądania zawodów.
c) Wyznaczenia odpowiedniej ilości służb porządkowych i informacyjnych ubranych w kamizelki, które czuwać mają nad zachowaniem się publiczności, a w razie nagłej potrzeby usuwać widzów naruszających ład i spokój na obiekcie sportowym.
d) Zabezpieczenia dla uczestników zawodów oddzielnych, odpowiednio wyposażonych szatni znajdujących się w pobliżu pola gry, które przez okres ich użytkowania muszą pozostawać pod stałym nadzorem organizatora zawodów, a także urządzeń sanitarnych, noszy wraz z obsługą, itp. Organizator ponosi materialną odpowiedzialność za mienie uczestników pozostawione w udostępnionych przez niego pomieszczeniach.
e) Zabezpieczenia obecności podczas całego meczu osoby sprawującej opiekę medyczną (lekarz, pielęgniarz lub co najmniej osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy i posiadająca uprawnienia wynikające z Ustawy o ratownictwie medycznym), który na wezwanie sędziego jest zobowiązany do udzielenia pomocy uczestnikowi zawodów oraz środka transportu (samochodu) umożliwiającego odwiezienie osoby wymagającej interwencji medycznej. Ponadto oznaczenia punktów sanitarnych i posiadania na obiekcie i znajdującym się w miejscu dostępnym w każdej chwili apteczki, noszy, koca umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy oraz środków łączności (np. telefon).
f) W przypadku rozgrywek IV ligi zapewnienie specjalnie wydzielonych miejsc dla przedstawicieli publikatorów, dziennikarzy (z legitymacjami) prasy, radia i telewizji.
g) Wydzielenia zadaszonych miejsc dla zawodników rezerwowych i kierownictw obu drużyn w ilości wymaganej przez przepisy licencyjne we wszystkich klasach rozgrywkowych i kategoriach wiekowych.
h) Zapewnienie druków sprawozdań i załączników do sprawozdań.
i) Powiadomienie w terminie, co najmniej 14 dni od daty zawodów odpowiednich organów, w tym policji oraz ścisłej współpracy z nimi w celu zachowania porządku.
j) Wydzielenie stałych lub przenośnych zabezpieczeń przejść dla sędziów i zawodników oraz zapewnienie zawodnikom, towarzyszącym im członkom kierownictwa ekipy i sędziom bezpiecznego dojścia do boiska i zejścia z boiska.
k) Zapewnienie pełnej ochrony osobistej sędziom i zawodnikom zarówno przed zawodami, w czasie ich trwania i po zawodach, aż do momentu opuszczenia obiektu, a w razie potrzeby do najbliższej stacji (przystanku) komunikacji zbiorowej.
l) Wydzielenie miejsc dla autokarów drużyny gości i pojazdów osób funkcyjnych (sędziowie, delegaci, obserwatorzy) oraz zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Klub będącym gospodarzem zawodów ponosi odpowiedzialność materialną za ewentualne szkody wyrządzone w powierzonych pod opiekę pojazdach.
m) Wyposażenia obiektu sportowego w tablice informacyjne i regulamin stadionu.
n) Wydzielenie sektora na widowni dla kibiców gości (dotyczy IV ligi).
o) Zapewnienie wolnego wstępu (za okazaniem ważnego dokumentu) uprawnionym członkom PZPN i Lubuskiego ZPN.
p) Zakazania wstępu na obiekt, na którym rozgrywane są zawody osobom nietrzeźwym lub pod wpływem podobnie działających środków. Osoby zakłócające porządek, prowokujące do agresji, wznoszące ordynarne okrzyki muszą być bezzwłocznie usunięte poza obiekt sportowy. Odpowiednie zarządzenia informujące publiczność musza być zawarte w regulaminach umieszczonych w miejscach łatwo dostępnych i widocznych.
q) Zapewnienie do gry minimum 3-ch piłek, chorągiewki dla sędziów asystentów, gwizdek sygnałowy oraz komplet kartek (żółta i czerwona) dla sędziów przygodnych.
3. Przypomina się, że używanie przy okazji zawodów piłkarskich (przed, w trakcie oraz po zakończeniu) środków pirotechnicznych (race, petardy, świece dymne itp.) jest zabronione.
4. Zabronione jest umieszczanie na terenie stadionu flag, haseł i symboli o treściach faszystowskich, rasistowskich, politycznych, ksenofobicznych czy też pochwalających przemoc lub terroryzm. Zabronione jest również wywieszanie haseł i symboli obrażających organizatorów rozgrywek (PZPN, Lubuskiego ZPN, GOZPN) oraz kluby w nich uczestniczące. Wywieszenie/umieszczenie tego rodzaju haseł lub symboli będzie powodować przerwanie zawodów, które nie mogą być wznowione do czasu usunięcia takich haseł i symboli. Incydenty tego typu będą pociągać za sobą kary w stosunku do klubów, których kibice są winni.
5. Kluby biorące udział w rozgrywkach od Klasy Okręgowej seniorów w dół zobowiązuje się do wyznaczenia imiennego osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo sędziów, obserwatora i delegata od chwili przybycia na obiekt do momentu opuszczenia obiektu. Wyznaczona osoba musi być wpisana do załącznika lub w przypadku zawodów młodzieżowych, na których nie obowiązują załączniki, do sprawozdania z zawodów. Brak takiego wpisu zobowiązuje sędziego do odmowy rozpoczęcia zawodów.
6. Wykaz klubowych służb informacyjnych lub służb technicznych powinien być wręczony sędziemu (obserwatorowi, delegatowi) przed rozpoczęciem zawodów, a ich ilość winna być nie mniejsza niż (w zależności od rangi zawodów):
IV liga – 12 osób Klasa Okręgowa – 8 osób Klasa „A” – 6 osoby Klasa B i C – 4 osoby 7.
Klubową służbą porządkową w poszczególnych klasach zarządzają następujące osoby:
IV liga – kierownik ds. bezpieczeństwa,
Klasa Okręgowa – kierownik ds. organizacji meczu,
Klasa A, B, – osoba odpowiedzialna za koordynację działań związanych z bezpieczeństwem po odpowiednim przeszkoleniu.
42
8. Nieprzestrzeganie przez gospodarzy zawodów, obowiązujących zasad wymienionych w § 27 spowoduje nałożenie na klub kar przewidzianych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN i Uchwały Zarządu Lubuskiego ZPN - Nr 40/2017.